Ödeme Devi Paypal, Libra’dan Ayrılmak Üzere

 Ödeme Devi Paypal, Libra’dan Ayrılmak Üzere

Ödeme devi PayPal, Facebook’un kripto para projesi Libra’dan ayrılmak üzere. PayPal, 28 üyesi bulunan Libra’nın en önemli üyelerinden biri.

Facebook’un liderliğindeki kripto para projesi Libra’nın 28 üyesinden biri olan PayPal’ın projeden ayrılmanın eşiğine geldiği bildiriliyor.

Financial Times’ta yer alan habere göre, PayPal yetkilileri, Libra’nın küresel düzenleyicilerin artan muhalafetiyle nasıl mücadele edeceğini ele almak için Washington’da düzenlenen önemli bir toplantıya katılmadı. PayPal, toplantıda bulunmayan tek üye şirketti.

Ödeme Devi Paypal, Libra'dan Ayrılmak Üzere
Ödeme Devi Paypal, Libra’dan Ayrılmak Üzere

Ödeme devi, Libra’ya yönelik düzenleyici tepkiler ve incelemelerin kendi iş alanlarına da uzanmasından endişe duyuyor. PayPal’a yakın bir kişi FT’ye, “Ödeme şirketleri, düzenleyici incelemenin kendi işlerine sıçramasını istemiyorlar.” dedi. Aynı kişi, PayPal’ın projeye ileri bir tarihte tekrar katılabileceğini ekledi.

PayPal’ın liderliğini eski PayPal başkanı David Marcus’un yaptığı Libra’yı terk etmesi Facebook açısından büyük bir darbe olabilir. Ayrıca projenin birçok çalışanı eski PayPal çalışanlarından oluşuyor.

Öte yandan Visa, Mastercard ve Stripe gibi diğer ödeme devlerinin yakın zaman önce Libra projesine resmi olarak katılmakta tereddüt ettikleri bildirildi. Bu şirketler ise sosyal medya devinden veri ve gizlilik meselelerinde endişe duyuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın