Telefonlarda Var Olan Lensler’den Daha İnce Lens Geliştirildi

 Telefonlarda Var Olan Lensler’den Daha İnce Lens Geliştirildi

Birleşik Devletler’in Utah eyaletine bağlı Salt Lake City kentinde yer alan bir araştırma üniversitesi Utah, akıllı cihazlarda bulunan lenslerden bin kat daha ince bir lens geliştirdiklerini açıkladı.

Yeni geliştirilen lens geleneksel oval olan lenslerin aksine düz bir şekle sahip. Piyasaya sunulan yeni akıllı telefonlar, mükemmel fotoğraflar çekebilen kameralarla beraber geliyor. Ancak kullanıcıların bu cihazlarla ilgili tek şikayeti, telefonların arkasında darbelere maruz kalacak şekilde dışarı doğru uzanan kameralar. 

Utah Üniversitesi’nden araştırmacılar, telefonların arka kısmını tamamen düz duruma getirecek, gece görüşüne de izin verecek, geleneksel kamera lenslerinden çok daha ince ve hafif bir lens geliştirdiler. Yeni ince lensle ilgili çalışma, Proceedings of the National Academy of Sciences’ın son sayısında yayınlanan bir makale ile duyuruldu. 

Yeni lens için çalışmaları Utah Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünde doçent olan Rajesh Menon, Berardi Sensale Rodriguez, yine aynı bölümde yüksek lisans öğrencileri olan Monjurul Meem, Sourangsu Banerji ve Apratim Majumder gerçekleştirdiler.

Telefonlarda Var Olan Lensler’den Daha İnce Lens Geliştirildi

Araştırmacılardan Rajesh Menon, akıllı telefon kameralarının geleneksel olarak birkaç milimetre kalınlığa sahip olduğunu, yeni geliştirilen lensin ise sadece birkaç mikron kalınlığında olduğunu ve geleneksel lenslerden bin kat daha ince olduğunu açıkladı. Menon, “Lensimiz yüz kat daha hafif ve bin kat daha ince. Üstelik performansı da geleneksel lensler kadar iyi” dedi. 

Geleneksel kavisli bir mercek, bir nesneden yansıyan ışığı alır ve dijital görüntüyü oluşturacak kamera sensörüne doğru kırar. Yeni geliştirilen düz lens ise her bir ışığı sensörde doğru yöne gönderecek şekilde kıran bir mikro yapıya sahip. Araştırmacılar, aynı zamanda bu mikro yapıların geometrisini hesaplayabilen algoritmalar ile yeni bir polimer tipi üretim süreci geliştirdi. 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın